Web 2.0 Sonrası

Dijital Guru Makaleler   •   Nisan, 2018

AWeb 2.0’ın çıkmasından sonra tek taraflı olarak iletişim ağı oluşturan geleneksel medyadan farklı bir akım oluşmaya başladı. Bu medya akımı çift taraflı ve anlık bilgi paylaşımını sağlayan, belki yarın gazete de, 1 saat sonra haberde görebileceğiniz önemli gelişmeyi size anında ileten bir kanala dönüştü. Bu sosyal medyanın getirdiği yeni düzen hayatın her alanında değişikliklere yol açtığı gibi kurumsal şirketlerin p&r çalışmaları ve yatırım stratejilerinin yönünde de yeni bir düzenlemeye gidilmesine sebep oldu. Geleneksel medyanın pahalı reklam ve tanıtımına karşın, sosyal medya buna nazaran daha masrafsız ve istenilen kitleye rahat ulaşabilen bir mecra olarak özellikle son 10 yılda ön plana çıkmaya başladı.

  • Print Design Services

  • Content Marketing

  • PPC Advertising

Bu yeni akımla beraber farklı bir iletişim jargonu da oluştu. Şirketler de hem kurumsal kimliğinden ödün vermemeye hem de bu yeni iletişim ağında kendine yer bulmaya çalışıyor. Özellikle hedeflenen kitleye yönelik yapılan kampanyalarda, bu hedef kitlenin kişisel özellikleri(yaşı, hobileri, ilgilendiği alanlar) belirleyici rol oynuyor. Bu yüzden paket halinde sunulan geleneksel medya tanıtımı yerini artık bireylerin kişilik envanterine kadar inen kişiye ve kitleye özel reklamlar almaya başladı. Bu da hem maddi kaynaktan tasarruf , hem de istenilen kitleye istenilen ürünü sunmak açısından tartışılmaz bir avantaj diyebiliriz. Şirketler üzerindeki bir yararı da ortaya çıkan herhangi bir manipülasyona karşı gerekli açıklamayı hızlıca kamuoyuna ulaştırabilmesidir. Bu bir gün sonra gazeteye verilecek ilan veya haberlerde çıkacak kısa bir metrajdan daha kesin sonuç veren ve menkul değerlerini daha kolay toparlama şansı yaratan bir durumdur.

Madalyonun diğer yüzüne bakarsak sosyal medyada yaratılan her içeriğin anında kişilere ulaşabilmesi manipülasyona açık hale gelmesine sebep oluyor. Örneğin bir şirket ile ilgili doğruluk barındırmayan, ticari itibarı zedeleyici haber çıktığında çok hızlı bir şekilde yayılabilerek yanlış yönlendirmelere neden olabiliyor. Bu da bazı durumlarda şirketler için ağır prestij kaybına yol açabiliyor. Buna şirketin bir ürünü, stratejisi neden olabilirken, bünyesinde görev yapan bir çalışanın paylaştığı rahatsız edici görüntü de neden olabilir. Bu yüzden birçok kurumsal şirket, çalışanlarını sosyal medya konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapmaktadır.

Güzel bir örnek daha vermek gerekirse; Linkedin gibi iş ağı ağırlıklı vizyoner sitelerde hem çalışanlar hem de şirketler için bulunmaz kaynaklar yarattığını görebiliyoruz. Artık çoğu iş görüşmesi öncelikli olarak bu tarz business network sunan sitelerden başlayarak devam ediyor. Bu hem çalışan, hem de işveren için nokta atışı yapma olanağını arttıran bir diğer etmen.

Şimdi Harvard Business’ın yaptığı bir anket çalışmasının sonuçlarına bakalım. 2100 şirketin çalışanlarıyla yapılan bu ankette şu sorular sorulmuş.

1. soru: Şirketinizin sosyal medyayı ne kadar efektif kullandığını düşünüyorsunuz?

Sonuçlarda gördüğünüz gibi %57’lik bir kesim şirketinin sosyal medyada etkin olduğunu düşünürken, %43’lük bir kesim ise pek efektif kullanmadıklarını düşünüyor.

2. soru: Burada 3 farklı cevabı veren kullanıcıların aşağıdaki durumlardan hangisine katıldıkları sorulmuş.

Sosyal medyayı aktif olarak kullananlar, bu akımın şirketin market stratejilerinde çok önemli yeri olduğunu düşünüyor. Aynı zamanda stratejik olarak alınan kararlarda önemli bir paya sahip olduğunu belirtiyor.

Sosyal medyada olan fakat aktif olarak kullanmayan şirketler ise birkaç yıl içinde ağırlıklarının sosyal medyada artacağını ve geliştirmek zorunda oldukları konusunda neredeyse hem fikirler.

Efektif olarak kullanmayan şirketler ise sosyal medyanın iş amaçlarında yeterince bağlantıya sahip olmadıklarını düşünüyorlar.

3. soru:  Burada kullanıcılara sosyal medya ile ilgili şirketlerinin karşı karşıya olduğu üç acil sorun soruluyor.

En çok  belirtilen görüş sektöründe fark yaratmak için sosyal medyayı anlama zorunluluğu olduğu. Bu da aslında şirketlerin sosyal medya ile neden güçlü bağlantılara sahip olması gerektiğini gösteriyor. Ayrıca anket sonucunda sosyal medyayı efektif olarak kullanmayan şirketlerin son 5 yılda iş pazarında güç kaybederken, aktif olarak kullananların ise gittikçe sektöründe büyüdüğünü ortaya çıkarıyor.

Yapılan çalışmalar göz önüne alındığında sosyal medya verilerini ve kitlelerin hareketlerini iyi gözlemleyip kara dönüştürebilen şirketler gün geçtikçe daha çok ön planda olacaktır, tabi ki kurumsal nitelikleri dezenformasyona uğramadığı sürece. Umarım üreten kişiler ve şirketlere bu ince çizgide yürümeyi başarabilirler.

Herkesin hayallerini gerçekleştirebildiği mutlu bir iş hayatı dileğiyle…

By | 2018-04-30T17:45:55+00:00 Nisan 5th, 2018|Latest Articles|